Tom Ford summertime 2015: new cream as well as Powder Eye Colors, Bronzers as well as much more

Tom Ford summertime 2015
I’m looking lovingly at the Tom Ford summertime 2015 Collection as well as thinking, SWOON! — first, since of the restricted edition white as well as gold packaging (hello!), which looks practically like, I dunno, truly costly jewelry? — as well as second, tide PENS.

OK, I understand that was type of (very) random…but hey, that’s why we hang out. You feel the randomness, I feel the randomness, all of us feel the randomness to-geh-thurrrrr.

REKLAMA

Anywho… like I was saying: tide Pens. I always bring one with me whenever I wear white since no matter exactly how difficult I try to keep whatever I’m using beautiful as well as stain-free, I discover a method to get makeup or a pen smudge or feline food around it.

But I don’t have to concern about that with these beauties from Tom, since even if I do get a bit Sheba poultry as well as Liver on one of the compacts, they’re simple to clean. All you have to do is wipe.

To jo…

REKLAMA

Kočky a make-up mikina?

$ 42.

Nakupuj teď

I have no concept exactly how this train of believed ended up at feline Food Station, however I apologize for that. Let’s relocation on, shall we? We have new Tom Ford products to get to.

Tom Ford summertime 2015
The new Tom Ford 2015 Soleil/Summer Collection is offered now on the internet as well as at Tom Ford counters, as well as it’s a charm inside as well as out. I had a full-on “OH, MY GAWD, BECKY!!” crisis in my living space this afternoon, no kidding. El Hub looked at me like I’d lost my damned mind.

The 16-piece collection is freaking breathtaking from, like, every possible angle. just taking a look at the pieces — from the shimmering Eye Colors, to the deliciously golden plummy Eye as well as Cheek Compact, to the luscious lipsticks as well as the toasty, sun-drenched bronzers — makes me feel like an eccentric billionaire (you know, the one who promises to fund the fantastic feline woman way of life I’m destined to lead, LOL!) is about to treat me to a Tahitian getaway at the four Seasons, just to ensure that I can sit by the pool. The release exhibits summer, gold as well as rich, like you’re about to make it muthu-f*cking rain using just a white bikini, bronzer as well as five-inch spiked heels.

I mean…Tom Ford, though. He has that sexy/luxurious makeup thing.

The Tom Ford summertime 2015 campaign imagery; I like this look!
Of course, the products are likewise costly sufficient to set off panic attacks. For instance, the Eye as well as Cheek Compact in Pink glow is $95 (HOLY WOW!), the cream as well as Powder Eye colors are $60, as well as the sheer Lipsticks are $50.

Can you feel your heart pounding in your chest? Are beads of sweat developing on your brow? Yeah, we have officially went into crazy costly makeup TERRITORY, which is where Tom Ford obviously resides.

Tom Ford summertime 2015 Soleil Collection: product pictures

Tom Ford Eye as well as Cheek Compact in Pink Glow, $95
Tom Ford cream as well as Powder Eye color in Midnight Sea (powder), $60

Tom Ford cream as well as Powder Eye color in Midnight Sea (cream), $60

Tom Ford cream as well as Powder Eye color in golden Peach (powder), $60

Tom Ford cream as well as Powder Eye color in golden Peach (cream), $60
Tom Ford cream as well as Powder Eye color in Black Oyster (powder), $60
Tom Ford cream as well as Powder Eye color in Black Oyster (cream), $60
Tom Ford cream as well as Powder Eye color in naked Bronze (powder), $60
Tom Ford cream as well as Powder Eye color in naked Bronze (cream), $60
Tom Ford Lip color sheer Lipsticks, $50 each
Tom Ford Lip color sheer in wonderful Pot, $50
Tom Ford Lip color sheer in Skinnydip, $50
Tom Ford Lip color sheer in Paradiso, $50
Tom Ford Lip color sheer in increased Soleil, $50
Tom Ford cream Cheek color in Pink Sand, $57
Tom Ford Bronzing Powder in Gold dust 0.75 oz, $95
Tom Ford Bronzing Powder in Gold dust 0.29 oz, $77
Tom Ford Bronzing Powder in Terra 0.75 oz, $95
Tom Ford Bronzing Powder in Terra 0.29 oz, $77
Tom Ford Shimmering Body Oil, $75
Wtih Tom Ford makeup, because it’s so, so expensive, I feel like for me to suggest something, it truly has to be moving or remarkable in some way. currently I’m still working my method with the collection, testing it for wear as well as whatnot, so best right here what I’ve got mainly is just a a few preliminary thoughts of the eye, cheek as well as lip products, just to provide you an concept of what to expect when you see it in person for yourself at the Tom Ford counter.

Tom Ford summertime 2015 Soleil Collection: Eyes

By far, I believe the most interesting/exciting pieces in the release for me are the cream as well as Powder Eye colors ($60 each), the chunky circular things that have a cream shadow on the bottom of the jar as well as a shimmery powder at the top.

The concept is to layer the shadows aS stejně jako prášky dohromady, ale můžete je samozřejmě nosit samozřejmě zvlášť. Ve sbírce jsou čtyři, stejně jako věřím, že jsem viděl každý ze soukromých krémových stínů barev v jiných produktech Tom Ford, stejně jako vydání. Dark Khaki / cínový cín v půlnočním moři se objeví jako jaro 2015 (to byla jméno barvy; to bylo z minulé sezóny), zatímco zvýšené zlato v zlaté broskvě podobá růžový opar, stejně jako teplý bronz v nahého bronzu se jeví jako nezákonný.

Opravdu dělám jako Tomův krémové stíny … Věřím, že jsou to několik zajímavějších, typických smetanových stínů. Mají lesklý povrch, stejně jako úžasný čas opotřebení. Nikdy jsem neviděl nic spíše jako dříve, stejně jako pro mě, jsou to primární prodejní bod těchto kombů.

Pokud jde o práškové oční stíny, jsou jistě jiskřiví, což je velmi úžasné (Moar Glitter!), Stejně jako Samotné zářivé skvrny jsou středně velké (jako lesk v Tomových čtyřkolkách).

Sbírka rovněž zahrnuje oko, stejně jako tvář kompaktní včetně tří očních hodinek (dvě třpytky, stejně jako třpytky), jeden červenat, stejně jako zvýrazňovač nazvaný Pink Glow ($ 95) – typ neobvyklého jména, přemýšlet o tom barvu Zdá se mi mnohem více jako zlatý švestka.

Chcete-li to otestovat, rychle jsem to položil na polovinu mé dohody s druhým dnem (dělá to někdo jiný? Lol!). Plíčná růžová červenat, stejně jako zvýšená zvýrazňovač zlata má pigment po dnech, stejně jako oční stíny hrají z tvářených barvou krásně.

Jsem trochu znepokojen o švestkové stíny, ačkoli … Využil jsem prsty, abych ho aplikoval na víčkách, stejně jako po běhu prstu zpátky, stejně jako přes panel několikrát, oční stíny založila na sobě tvrzenou vrstvu horní. Nevěřím, že to bude problém, nechám vám pochopit, jak jsem pokračoval v jeho využití.

Tom Ford Summertime 2015 Soleil Collection: Leží

Jaký typ Tom Ford Summertime Collection by to bylo bez bronzerů, mám pravdu? Tam jsou dva odstíny ve sbírce, zlatý prach, třpytivé zlaté teplé opálení, stejně jako terra, matný neutrální hnědý s malým taupe podtónem, stejně jako jsou k dispozici ve dvou velikostech: velký 0,75-oz pan (větší než moje ruka!) Za $ 95, stejně jako menší velikost cestování 0,29-oz (o velikosti mé dlaně) za $ 77.

Jsem typ bronzingu ďábel, stejně jako trochu propláchnutí, když jsem to viděl. Jsou nádherné na tvářích, stejně jako velké množství potenciálu. Terra může také rychle dvojnásobně dvojnásobnou jako matný posuvný odstín.

Spolu s bronzers je krém červenat, růžový písek, bronzová růžová se zlatým třpytem. To mě ohromilo … skvělým způsobem! Vyklopil jsem to na jablkách mých tváří, stejně jako s potěšením, že moji póry neměli mávat od míle pryč.

Tom Ford Summertime 2015 Soleil Sbírka: rty

Čtyři rtěnky ve sbírce jsou k dispozici v Tomově čistém rtěnku Formuli, který mi dává smysl o množství ShiMmer v uvolnění pro oči, stejně jako tváře … neprůhledný ret by byl hodně vzhledu.

Líbí se mi přesně, jak jsou ve tvaru se zbytkem kolekce, nicméně víte … $ 50 za naprostou rtěnku?

* Pokrčí rameny *

Měl bych dodat, že každý z nich má jiné množství pokrytí, stejně jako korálový růžový odstín, paradiso, stejně jako oranžový zlatý Skinnydip, jsou s největší pravděpodobností lepší pro střední ochranu než naprostá.

Tom Ford Summertime 2015 Soleil Collection: Vzorník (pro odkaz, jsem NC 42 v MAC)

Tom Ford Eye stejně jako lícní kompaktní v růžové záře
Tom Ford Cream, stejně jako barva očí na očí v půlnoci (prášek, smetana, stejně jako prášek smíchaný na smetany)
Tom Ford Cream, stejně jako prášková barva očí v zlaté broskvě (prášek, smetana, stejně jako prášek smíchaný na smetany)
Tom Ford Cream, stejně jako barva očí v černém ústřice (prášek, smetana, stejně jako prášek smíšený na smetany)
Tom Ford Cream, stejně jako prášková barva očí v nahého bronzu (prášek, smetana, stejně jako prášek smíchaný na smetany)
Tom Ford Ret Barva Sheer v nádherném hrnci
Tom Ford Ret Color Sheer v Skinnydip
Tom Ford Ret Color Sheer v Paradiso
Tom Ford Lip Color Sheer ve zvýšeném soleilu
Tom Ford Cream lícní barva v růžovém písku
Tom Ford Bronzing prášek ve zlatém prachu (vlevo) stejně jako terra (vpravo)
Sbírka rovněž obsahuje nový třpytivý olej ($ 75), stejně jako parfémy Fleur de Portofino ($ 215- $ 525).

REKLAMA

Mám v plánu nosit produkty v některých týdnech tento týden, takže budu moci říct mnohem více o jejich výkonu, stejně jako program, který vám umožní pochopit, co najdu.

Vaše přátelské komunitní kouzlo závisí,

Karen

ava
category

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *