Trash Stash: August to October-ish 2017: part 1 (Skincare and sample / travel Sizes)

You guys, I have 3 months’ worth of trash stash to share with you! Chtěl jsem tento minulý týden poslat, ale byli jsme uprostřed přestávky našeho místa a neměli jsme ani jídelní místnost stůl / židle nebo gauč. Ale žádná omluva, že jsem to opustil 3 měsíce … Nemám nikoho na vině, ale já!

Ani jsem se neobtěžoval, abych se v tomto výstřelu nehodil.
Chápu, jestli budete chtít vybrat přestávku kávy při čtení tohoto příspěvku. Jen bych byl potěšen, kdybyste četli začátek a konec jako já dělal s každou kapitolou románů Harlequin Romance! Zlomil jsem svůj Trash Scash do 2 článků, abych minimalizoval délku – zde jde:

Péče o kůži

Obchodník Joe je vyživovaný all-in-one cleanser – $ 6USD pro 250ml
Četl jsem dobré věci o tom někde on-line a požádal jsem svého spolupracoviště, aby to vyzvedl, když zkontroloval USA (nemáme obchodník Joe tady v Kanadě … proč Má vodní texturu, to není dobře pěna a voní jako suchá zeď? Na straně plus nezanechává zbytek na kůži a nedráždil mou kůži. A to bylo také velmi levné.
Stash hodnota: 6/10 zpětného odkupu: ne

Marcelle olejově bez oční make-up Remover Lotion – $ 13.95 pro 200ml (to byla láhev o velikosti perku, obvykle je to 150ml)
To není krém ve standardním smyslu slova. Je to poněkud mýdlová kapalina. Zjistil jsem, že je to poměrně účinné při odstraňování make-upu očí poté, co jsem si to sundal s mým olejovým čisticím prostředkem. Vystupuje podobně jako rimmel jemný oční make-up odstraňují – neřekl bych, že má schopnost rozebrat tvrdohlavý vodotěsný oční make-up bez pomoci oleje čisticího prostředku. Mám rád, že neopustí žádný olejovitý zbytek.
Stash hodnota: 8/10 odkup: ano

Dobré věci Acai berry multi-tasking micelární voda – $ 6 pro 250ml
Našel jsem to u vítězů a viděl, že je to ve Velké Británii a rozhodl se mu dát vír. Neměl jsem to rád, protože se jedná o velmi mýdlovou vzorec, který opustil lepkavý zbytek na mou kůži. Ve skutečnosti, jak jsem otíral svůj obličej s bavlněnou podložkou, tyto soustruhy s pěnovou texturou. Sleduji to s tonerem, který pomáhá odstranit zbytky. Pokud jde o své čistící vlastnosti, zjistil jsem, že není skvělé. Udělal jsem srovnání s mými milovanými Yves Rocherovou micelární vodou a to vystoupilo asi polovinu toho, co dělal. Také jsem se nestaral o vůni – voněla jako smíšená bobulová šťáva.
Stash hodnota: 3/10 výkup: ne

Yves Rocher 3 Detoxikační čaje Micellar Čistící voda – $ 19 pro 200ml
Mluvil o tom, že moje HG Micellar Water! a nyní přerušen. ** Slova přísaha ** Mám 3 mnohem více lahví vlevo. Snažil jsem se všechny YR další micelární vody a nikdo se k tomu nedostane.
Stash hodnota: 10/10 odkup:

Dr Brandt Xyy XTend Your Youth Dual Fusion Water – $ 32USD
To bylo další vítězové. Nezkoušel jsem Dr Brandt péče o pleť, než se mi to líbilo trochu. To znamená, že je to indikováno jako voda micelární typu, ale použil jsem ji jako svůj třetí krok (po očištění oleje a micelární vody). Vůně je malá léčiva, ale není urážlivý. Zjistil jsem, že je účinný pro odstranění zbývajícího zbytku make-upu a na kůži se necítilo extrémní. Závěs na víku udělal brreak asi 2/3 cesty přes produkt.

Tam je prohlášení na krabici, že “Vzhledem k přítomnosti botanických surovin se tento výrobek může v čase změnit.” Kapalina byla jantarová barva ideální z krabice, takže je možné, že je to starší zásoby.
Stash hodnota: 8/10 odkup: ano

Tvář obchod Ropný specialista pór čistý čistící olej – $ 20 za 200ml
To nevyčistí make-up dobře a zanechává silikonový-y pocit zbytku na kůži po opláchnutí.

Je to minerální olej, který nemám obvykle problém s.
Měl jsem vysoké naděje na to, ale myslím, že to přispělo k ucpání mé kůže. Dostal jsem to během 40% z prodeje.
Stash worthiness: 3/10     Repurchase: No

Clinique moisture surge Intense Moisture surge intense Skin Fortifying Hydrator – $46 for 50ml
I’ve been delinquent in posting my favourites but this product is provided in my draft that was indicated to be posted back in June. This cream is excellent! I’m not shocked that would have been on my favourites list considering that I gotten this full size jar because I fell in love with the gwp size. proof that those gwp samples do work! This product is a best daytime moisturizer as it creates an ideal canvas for foundation to be applied on top – my skin is hydrated but not overly oily. This is the “Intense” version which is indicated for “dry to dry combination” skin. This jar lasted me about 4 months with daily use.
Stash worthiness: 10/10     Repurchase: Yes

Consonant Ultra Moisturizing face cream – $49 for 50ml
This is a good day time face cream that I like for the warmer months. I don’t love the smell of it – although it doesn’t have added fragrance, it smells a little medicinal but I’ve been told it’s due to the olive oil.
Stash hodnota: 8/10 odkup: ano

Timeless Skin care 20% Vitamin C + E Ferulic Acid Serum – $36.99 for 30ml
This is a great vitamin C at a affordable price. It doesn’t beat the Paula’s choice Vitamin C Booster for me but it does leave my skin looking radiant and helped to minimize hyperpigmentation. I kept this product in the fridge to maintain its freshness – a sign of vitamin C products “gone bad” is when they turn colour (ranging from yellow to orange to brown) – this serum stayed a clear liquid the whole time during the 3 months of usage. I’m going to try one of the vitamin C options from The ordinary next.
Stash hodnota: 9/10 odkup: ano

Caudalie Vinosource Moisturizing Sorbet – $48 for 40ml
I tried to use this as my daytime cream but it pills up and looks badly under makeup so I ended up using it in the evenings. This has a gel / mousse type of texture that doesn’t absorb too well into the skin. I don’t find it to be deeply hydrating for my skin. They’ve changed the tube design to pink now, in case you’re wondering if it’s the same product. The tube lasted me about 2 months with nightly use.
Stash hodnota: 5/10 zpětného odkupu: ne

Illamasqua Matte Veil – $48 for 30ml
I love the Illamasqua Hydra Veil so when they launched the matte version, I thought I’d love it just as much. Unfortunately, this doesn’t do it for me. I found it clung to dry patches but also didn’t do its intended function of mattifying my skin. The texture and smell is an unappealing diluted strawberry yogurt. After having this opened but unfinished for a couple of years in my stash, I finally used this up during the warmer months.
Stash hodnota: 5/10 zpětného odkupu: ne

The Body shop drops of youth Eye Concentrate – $32 for 10ml
I love me a metal eye roller and this one didn’t disappoint – I pointed out this in my favourites earlier this year. I observed that TBS has repackaged this in a black tube (but still with the roller ball) and added the word “serum” at the end of the name. It’s pricey but I picked it up during their 40% off sale.
Stash hodnota: 9/10 odkup: ano

The label reads: Material: Rayon / Ingredients: Water, Ethanol, BG, PG, Methylparaben, Dipotassium Glycyrrhizinate, Citric Acid NA, Dimenthicone, Peach leaf Extract, Laureth-2, Laureth-21
MUJI Cleansing Sheets – $1.50 for 12 sheets
Disappointed by these. The sheets have an open mesh construction which felt scratchy on my skin. The option felt high in alcohol content which dried out my skin. Plus, they did not successfully remove my makeup. This is the only MUJI skincare that I’ve tried that haven’t cared for.
Stash worthiness: 4/10     Repurchase: No

Lip Smacker in chocolate Mint – $4 for 4g
I picked this up last year because it was promoted as a “retro” flavour and I do really like chocolate mint flavoured things, but I was a bit let down by this. First, I was expecting it to be a brown colour, instead it’s a mint colour (I guess I had a 50/50 chance). Then, the flavour is weak on both the chocolate and mint fronts. Moisturization level was just so-so. There’s an EOS peppermint Mocha holiday limited edition flavour that I’m highly curious about.
Stash hodnota: 6/10 zpětného odkupu: ne

Holika Holika I want Chu lip balm in Cola – $12 for 2
Now this – I love! This came in a set of 2, one is Cola and the other Cherry. The idea was that the Cherry one is for the girl and Cola one is for kid – when they smooch, you get cherry cola! I personally took pleasure in the Cola one a lot more than the Cherry so I used this one up completely whereas the Cherry one is barely touched. This gave a hint of tint on the lips and tasted faintly sweet with a fairly authentic bubbly cola scent. I wish I could repurchase this flavour alone.
Stash worthiness: 10/10     Repurchase: Yes

Owl Lip Balm in Mint – 1.5g
I love owls and got this as a present from a friend. The lip balm located in the owl’s butt and is minty and has bits of multi-coloured glitter in it.  This is a lot more for fun than actual use. I won’t rate this considering that it was a gift!

Kose Babyish clear turn Sheet Masks – ¥300 (~$3.50) for 7 masks
This was a highly recommended item to get when I checked out Japan. This resealable pouch holds 7 sheet masks – they’re not individually packaged inside, each mask is just folded and stacked against each other. This is a great concept to minimize waste. Where this mask failed me is how oddly shaped the masks are – they’re much broader than they are long so the sides tend to start peeling away from my face. Also, the serum is thin like water so the sheets do not want to adhere to my skin. I learned that this blue packaging is indicated to be a whitening type which is why when I remove the mask, my skin looks paler (was quite a shock when I used it the first time). The effect is momentary though – I do not see any significant improvements over the course of the 7 consecutive days that I used these masks for. I certainly did not get baby skin! One good thing I will say about these masks (aside from the minimized packaging) is that they’re unscented. another good thing, they’re very inexpensive!
Stash hodnota: 5/10 zpětného odkupu: ne

The Creme shop Blueberry face Mask – $1.13
Basic sheet mask with a thicker sheet material. This didn’t consist of too much serum, and it was quite watery so it evaporated quickly. The scent didn’t smell like blueberries, a lot more like a faint fruity body spritz.
Stash hodnota: 6/10 zpětného odkupu: ne

Malibu Glitz Snail lifting & Moisturizing Facial Mask – $1.13
Similar to the previous mask from this brand, the serum irritated my eyes as it evaporated.
Stash hodnota: 6/10 zpětného odkupu: ne

Mediheal Platinum V-Life essential Mask – $1.30 ($12.99 for 10 masks) x3
My go-to sheet mask at the moment. I examined this as part of my 30 Day masking Challenge. My goal is to finish the full box of these by the end of the year – I have 5 left.
Stash hodnota: 9/10 odkup: ano

Yves Rocher After sun Hydrogel SOS Mask – $13
This was 2 piece mask and was pretty great – had a good amount of serum for a hydrogel material. Didn’t see obvious results except for additional momentary hydration on the skin.  There’s so much dang packaging with this single use mask! pleased I snagged this for $5.
Stash hodnota: 7/10 zpětného odkupu: ne

7th heaven Dead Sea peel Off Mask – $1.50
I tried another peel off mask from 7th heaven / Montagne Jeunesse (the 2 stage T-Zone peel Off face Masque) and I quite liked it. This mask had a lot to live up to but alas, it wasn’t indicated to be. Firstly, this mask smells like toilet cleaner. It irritated my skin enough that I developed 2 hives while I had it on my face. It did peel off pretty cleanly, leaving a few residues around my nose. My skin did feel very smooth afterward but no enduring effect next morning.
Stash hodnota: 6/10 zpětného odkupu: ne

Montagne Jeunesse 2 stage Rescue Mud Masque For problem Prone Skin – $1.50
The only mask in my 30 Day masking challenge that scored 10 out of 10! I hauled a whack of them this summer.
Stash worthiness: 10/10     Repurchase: Yes

Karuna exfoliating Mask – $10 each
As I’m opening the package, I read the alerting “not for sensitive skin” It turned out fine though – there’s a minor tingle on the skin but not painful. The mask is drenched in serum which helped it to adhere well to my skin. The fit of this is nearly best for my face – it even covers my entire fivehead! My skin did feel exfoliated and felt very soft afterwards, thanks to the fruit enzymes in this mask. but is this mask worth $10 though? No. I’d say maybe it’s worth $5. The material of the mask is about on par with The face shop ones which costs $2. I’m pleased I found a pack of 4 for $13 (works out to $3.25 each) at Winners!
Stash worthiness: 9/10     Repurchase: Maybe

Rexall kit premium Square cosmetic Pads – $8.59 for 165 count
These are indicated to be a more affordable dupe to the Shiseido Facial Cottons but don’t fall for the trap! It’s no good – I used these up for removing nail polishes (and even then, it was annoyingly linty). For a more affordable dupe to the Shiseido cotton, try the MUJI cut Cotton one instead!
Stash hodnota: 6/10 zpětného odkupu: ne

Close-up of the cotton pad.
The face shop green Tea stone therapy Cotton Pads – $4 for 60pcs
I take pleasure in trying different types of exfoliating cottons (see post here) and this using from The face shop interested me. this one has a fine grit and didn’t irritate my skin but I didn’t find it supplied much exfoliation.  The cotton would break apart while I’m using it too.
Stash hodnota: 6/10 zpětného odkupu: ne

That spray diagram amuses me.
Mary Kay makeup Finishin

ava
category

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *