Favourites Lately: end 2016

This is not my “best of” list for 2016 yet – it’s simply my final quarterly favourites for the year. I’ll be posting my full favourites list for 2016 in January!  Here’s what I’ve been enjoying from October to December:

Remember that for 2 of the past 3 months, I was essentially in makeup jail doing project Pan!

Péče o kůži:

• MAC Lightful Softening lotion – surprised that I like this as much as I do. It’s pricey but it’s an effective toner with a citrusy scent. I’m unsure about the brightening effects after using it for a month. and I do love the holographic bottle!

• DHC Deep Cleansing Oil – I’ll be doing a detailed review on this but this is effective and gentle. and I have a limited edition Alice in Wonderland bottle, which makes it even better!

• Farmacy New Day gentle exfoliating Grains – I got this travel size from Cat, who raves about this product and the Farmcy brand in general. This is my first ever Farmacy product and oh my goodness – the hype is real!

It’s a powder that you simply mix with water to make a paste. This leaves my skin feeling so soft and clarified, and has a slight tightening effect. I’m definitely buying the full size of this when I run out! The full size isn’t even all that expensive at C$40 for 100g – that’s a lot of product.

• MAC studio moisture cream – review to come!

• Physician’s Formula Anti Aging Laser Resurfacing Serum – this is the second bottle I have of this and if I find it again, I’ll be sure to buy more. This makes my skin so smooth and radiant, and it’s so affordable!

• The Lip Scrub by Sara Happ in Clementine – I got this as a present from a friend and it smells and tastes just like a juicy clementine! since the weather has gotten colder and drier, my poor lips have been suffering. I’ve been using this scrub about 3 times a week, in the mornings. aside from the sugar particles, it has oils in it that helps to moisturize my lips. prior to this lip scrub, I had only ever used the lush ones – this one has larger sugar granules compared to the LUSH.

• H&M Lip Rescue – It’s all about pampering my lips lately and this has been a great night time balm. I’ll always be a die-hard C.O. Bigelow supreme 2X Lip shine fan but this one from H&M ranks up there.

Péče o tělo:

• Biotherm Lait Corporel Body lotion – smells like grapefruit and sinks into my skin really well.

• Lavanila The healthy Deodorant in Vanilla Coconut – I like this scent even better than the Vanilla Grapefruit one.

Péče o vlasy:

• Lee Stafford Coco Loco blow & Go genius lotion – received this from Rachael and it makes my hair voluminous but defined and tamed. and it smells like a coconut tropical cocktail.  The instructions say to use the size of a Brazil nut but I think I’m using slightly more than that!  I’m savouring every bit and I will need to find out how to get my hands on this locally!

Hřebíky:

• Leighton Denny in Message in a bottle – I haven’t featured this on the blog yet but it’s a sheer pale grey with an opal pink glean. I need to buy a back up of this!

• Cover girl Outlast in Being Blonde – I haven’t featured this either but I need to buy a back up of this pronto too! It’s a metallic rose gold that applies like a dream – honestly, I think this is the best nail polish formula I’ve used all year.

Makeup:

• Nars Pro-Prime Smudge proof Eyeshadow Base – my favourite eye shadow primer that I’ve used so far.

• Mary Kay Undereye Corrector – review coming up soon

• Tony Moly Panda’s dream Brightening Eye Base – I thought this would be a gimmick because of the cutesy packaging, but this works wonders under concealers, especially those tricky ones like the too faced born This way Concealer or KATE Stick Concealer.

• MAC Smokey Mauve extra dimension Eye shadow – got this for my birthday and it’s a great for one shadow look

• H&M eye shadow in Shiitake – review here

• Buxom Eyeshadow in bold Bling – this was part of the recent Black Friday set and it’s a stunning golden peach shade.

• ck One color Powder Eyeshadow in 730 Driven – this is an old favourite. It’s sooty olive-y brown that’s highly pigmented, smooth and long wearing. I found this at Winners years ago and sadly this line is discontinued.

• Tony Moly Eyetone Shimmer single shadow in S04 Latte brown – a great formula and wearable bronzey colour – bought this in January in a Korean beauty haul and costs around $5 only

• Surratt blush in Se Pomponner – from the November Sephora VIB sale haul. It’s scary looking in the pan (hot pink!) but it blends out so it looks seamless with the skin – this is lovely for winter months.

• Clinique Heather Pop Cheek Pop blush – also from the same Sephora haul as the Surratt blush but it is the polar opposite of the effect: this is very subtle cool pink shade that’s very easy to wear. This lasts really well on the skin.

• Kiko shade fusion Trio blush in 05 Marsala – review here. I actually wore this for Christmas Day.

• Clinique Black Honey almost Lipstick – thje klasický produkt, který jsem rád ve věku. Jedná se o Balmy rtěnku vzorec, který poskytuje nositelné lisy lisy k rtům. Měl jsem to trochu v prosinci a také nahoře na Štědrý den!

• MUJI LIP LINER V ROSE – Používám to hodně jako můj “cheat”, abych dokonce z mých rtů – je to dokonalý mlbb odstín a krémová opotřebovaná dobře.

• Chulip tónovaný balzám na rty v Sweet Pink – to byla součástí mého japonského výletu make-upu, recenze přijít!

Nástroje:

• BéSame Boudoir Dlouhé vlasy dokončovací prášek Štětec – recenze se brzy přichází!

• Clean Sweep Makeup Brush Pad (AKA Color Switch Dupe) – to je dobrý v mezi jednotlivým čisticím prostředkem pro kartáče, které používáte často. Koupil jsem to v listopadu a používali ho téměř denně – pokud se setkáte s vajetými vítězi / TJMAXX, chytit to!

Jaké produkty vám v poslední době vytyčily? Zůstal laděn pro můj nejlepší z roku 2016 poštou, který bude vyslán v lednu!

Sdílet toto:
Podíl

Klikněte pro e-mailem to příteli (otevře se v novém okně)
Klikněte pro sdílení na Pinterestu (Otevře se v novém okně)

Klikněte pro sdílení na Twitteru (otevře se v novém okně)
Klikněte pro sdílení na Tumblr (Otevře se v novém okně)

Klikněte pro sdílení na RedDIT (Otevře se v novém okně)

Takhle:
Stejně jako načítání …

Příbuzný

Nejlepší z roku 2016 Discidiesand zde je – jak si dokážete představit, snaží se zúžit nejlepší položky byly obtížné! Tyto položky jsou pro mě nové, ale nemusí být nové starty v roce 2016. Také tyto položky nemusí být nutně být mým absolutním “svatým grálem” všech dob – jsou to prostě nejlepší z …
12. ledna 2017 ‘Beauty ”

Dva čistící oleje: tři vyvažovací čistící olej a DHC hluboké čistící kapaliny je další položka, kterou jsem koupil v Japonsku loni v červnu – rozhodl jsem se otevřít tři vyvažovací čistící olej a obejít nějaké jiné čistící oleje v mé skrýš, protože neobsahuje žádné konzervační látky a já “Chci to zkazit. Tento výrobek má spoustu humbuku …
23. února 2017 ‘krása ”

Trash Scash: duben 2017A pár houseCleaning položek k zahájení dnešního příspěvku. Za prvé: Může být čtvrtina s vámi! : D a za druhé: Zdá se, že jsem znovu v spamu. Včera jsem opustil spoustu komentářů na různých blogech a všichni zmizeli. Je to tak frustrující, když se to stane – …
4. května 2017 ‘Beauty “

ava
category

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *